Skip to content ↓

Organizator i skład jury

Organizator konkursu

Organizatorem Konkursu jest Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie.

  • Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego
    Dr Witold Majdak – Wydział Matematyki Stosowanej AGH
     
  • Zastępca przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego
    Dr Paweł Morkisz – Wydział Matematyki Stosowanej AGH

Skład jury

Wersja komputerowa konkursu

  • Dr Krzysztof Ciesielski, prof. UJ
    Instytut Matematyki UJ, Przewodniczący Jury
  • Dr hab. Leokadia Białas-Cież, prof. UJ
    Instytut Matematyki UJ
  • Dr Krzysztof Deszyński
    Główny organizator edycji I-V konkursu
  • Dr Marta Kornafel
    Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  • Dr Paweł Morkisz
    Wydział Matematyki Stosowanej AGH
  • Dr Tomasz Zabawa
    Wydział Matematyki Stosowanej AGH

Wersja artystyczna konkursu

  • Prof. dr hab. Grażyna Korpal
    Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie, Przewodnicząca Jury
  • Dr hab. Gabriela Buzek-Garzyńska, prof. ASP
    Wydział Form Przemysłowych ASP w Krakowie
  • Dr Grzegorz Guzik
    Wydział Matematyki Stosowanej AGH
  • Prof. dr hab. Łukasz Konieczko
    Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie
  • Dr Ilona Michalik
    Wydział Matematyki Stosowanej AGH
  • Prof. dr hab. Leszek Plaskota
    Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW

Sylwetki jurorów klasycznej wersji konkursu

Krzysztof Ciesielski

Profesor Uniwersytetu Jagielloń­skiego. Od ponad 40 lat wchodzi w skład Komitetu Okręgowego Olimpiady Matematycznej w Krakowie, od 2008 roku jest jego przewodniczącym. Od 2018 roku wiceprzewodniczący World Federation of National Mathematics Competitions. Członek Council of the European Mathematical Society. Od 1996 roku członek Komitetu Redakcyjnego miesięcznika "Delta", w latach 2004-2019 jego wiceprzewodniczący, od 2019 przewodniczący. Autor i współautor książek popularyzujących matematykę; książki "Bezmiar matematycznej wyobraźni" i "Diamenty matematyki", napisane wspólnie ze Zdzisławem Pogodą,  zostały  uznane najlepszymi książkami popularnonaukowymi polskiego autora opublikowanymi w latach 1995-1998 - autorzy otrzymali za nie Nagrodę im. H. Steinhausa, a "Matematyczna bombonierka" (też wspólna z Z. Pogodą) wyróżniona nagrodą Złotej Róży jako najlepsza książka popularnonaukowa wydana w Polsce w roku 2015/16.

Leokadia Białas-Cież

Ukończyła na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie zaczęła pracę będąc na piątym roku studiów. Doktorat z wyróżnieniem przygotowała na Uniwersytecie Paris XI w Orsay pod kierunkiem prof. Pierre'a Goetghelucka. Wiele staży i pobytów naukowych m.in. na Uniwersytetach w Orsay, Tuluzie, Padwie, Uppsali, Bochum pozwoliło jej rozwinąć warsztat badawczy.  Habilitację uzyskała na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie pracuje na stanowisku profesora UJ. Jej zainteresowania naukowe oscylują między teorią aproksymacji, analizą zespoloną, teorią pluripotencjału i metodami numerycznymi. W 2022 r. wraz z dr. Tomaszem Kobosem i prof. Grzegorzem Lewickim wydała w PWN książkę "Podstawy teorii aproksymacji w zadaniach". Od 2020 r. jest członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Matematycznego, a wiceprezesem PTM od 2023 r.

Krzysztof Deszyński

Doktor nauk matematycz­nych, do 2013 roku pracownik Instytutu Matematyki Uniwersytetu Jagielloń­skiego. Wicemarszałek Województwa Małopolskiego w okresie 2002-2004, aktualnie Prezes Zarządu firmy Korelacja Systemy Informatyczne, producenta oprogramowania dla urzędów miast i gmin. Pomysłodawca i organizator pierwszych pięciu edycji konkursu "Zobaczyć Matematykę". Aktualnie jego sponsor.

Marta Kornafel

Doktor nauk matematycz­nych (Uniwersytet Jagielloń­ski), adiunkt w Katedrze Matematyki Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Aktywny członek Polskiego Towarzystwa Matematycznego (m.in. wieloletni członek zarządu Oddziału Krakowskiego PTM, w tym prezes OK PTM, obecnie członek Zarządu Głównego PTM) oraz międzynarodowych towarzystw naukowych European Mathematical Society i Society for the Advancement of Economic Theory. Jej zainteresowania naukowe obejmują zagadnienia dynamicznej optymalizacji, teorię wzrostu gospodarczego, z uwzględnieniem zachowania kapitału naturalnego, oraz zagadnienia związane z numerycznym przybliżaniem rozwiązań modeli. Autorka publikacji naukowych i czynny uczestnik konferencji naukowych krajowych i międzynarodowych. W latach 2021-2022 przewodnicząca Jury Konkursu „Zobaczyć Matematykę”, obecnie członek Jury. Członek Stowarzyszenia na Rzecz Edukacji Matematycznej. Wspiera inicjatywy popularyzujące matematykę wśród uczniów i studentów. Autor trzech skryptów akademickich. Odznaczona przez Prezydenta RP Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę (2017) i Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2019). Certyfikowany e-nauczyciel i tutor akademicki. Prowadzi tutoriale w programach indywidualnego kształcenia dla studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Paweł Morkisz

Doktor nauk matematycz­nych, adiunkt na Wydziale Matematyki Stosowanej AGH, Senior Deep Learning Algorithms Manager w NVIDIA, Santa Clara (USA). Specjalizuje się w metodach numerycznych, analizie stochastycznej, sztucznej inteligencji. Laureat licznych olimpiad i konkursów matematycznych. Były prezes “Studenckiego Koła Matematyków AGH". Członek komitetu organizacyjnego oraz członek jury konkursu "Zobaczyć Matematykę" od 2014 roku.

Tomasz Zabawa

Doktor nauk matematycz­nych, adiunkt na Wydziale Matematyki Stosowanej AGH. Prowadzi zajęcia dla studentów kierunku matematyka i dla studentów studiów inżynierskich. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół równań różniczkowych cząstkowych. Jest zaangażowany w projekty i wydarzenia popularyzujące matematykę. Ma również doświadczenie w projektowaniu i tworzeniu stron www.

Sylwetki jurorów artystycznej wersji konkursu

Gabriela Buzek-Garzyńska

Studiowała fotografię i malarstwo na ASP w Krakowie, Fachhoch­schule Darmstadt (Niemcy) oraz w Maryland Institute College of Art w Baltimore (USA). Od 2012 pracuje w Katedrze Sztuk Wizualnych na Wydziale Form Przemysłowych ASP w Krakowie. W 2019 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego, obecnie pracuje na stanowisku profesora prowadząc pracownię podstaw działań wizualnych. Pełni również funkcję kierownika Katedry Sztuk Wizualnych. Brała udział w ponad 50 wystawach zbiorowych, zorganizowała 27 wystaw indywidualnych w Polsce, USA, Finlandii. Prace w kolekcjach prywatnych: w Polsce, Niemczech, Austrii, Hiszpanii, Włoszech, Izraelu, Szwecji, Finlandii, Holandii, USA i Kanadzie oraz w zbiorach Galerii Nova, Galerii Nota Bene, Galerii Floriańska 22, Sosnowieckiego Centrum Sztuki – Zamek Sielecki, Muzeum w Sosnowcu, Książnicy Cieszyńskiej, Galerii Centrum Nowohuckiego Centrum Kultury, Miasta Ogrodów, Kakslauttanen Art Gallery w Finlandii, Milo Gallery w Nowym Jorku. Uprawia malarstwo, fotografię, ceramikę, tworzy kolaże, formy przestrzenne i multimedialne.

Łukasz Konieczko

Artysta malarz, absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie, dyplom z wyróżnieniem w 1990 w pracowni doc. Zbigniewa Grzybowskiego W 1988 roku staż stypendialny w pracowni prof. Wernera Knauppa w Akademie der Bildenden Künste w Norymberdze. Od 1990 pracownik Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, od 2005 zatrudniony na stanowisku profesora ASP na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, gdzie od 2012 prowadzi Pracownię Malarstwa. Od 2011 kierownik Katedry Sztuk Pięknych. W kadencji 2005-2008 prodziekan Wydziały Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie, a w latach 2008-2012 prorektor do spraw studenckich tejże. W kadencji 2017-19 Członek Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W 2016 roku otrzymał tytuł profesora w dziedzinie sztuki. Autor osiemnastu wystaw indywidualnych, udział w ponad stu trzydziestu wystawach w kraju i za granicą.

Grażyna Korpal

Profesor zwyczajny sztuk plastycznych, przez dwie kadencje dziekan na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie. Wypromowała 53 magistrów i 7 doktorantów.  Od 1973 roku do chwili obecnej, oprócz pracy dydaktycznej, udziału w konsultacjach, ekspertyzach, komisjach, konferencjach krajowych i zagranicznych, realizowała szeregu prac konserwatorskich oraz programów  naukowych z zakresu konserwacji i restauracji dzieł sztuki. W ramach prac konserwatorskich indywidualnych i zespołowych wykonała 63 prace z zakresu prac badawczo-poszukiwawczych i konserwatorskich wykonawczych związanych z malowidłami ściennymi we wnętrzach kamienic mieszczańskich, pałacach i świątyniach w kraju oraz na terenach Niemiec i Włoch. Zrealizowała konserwację ponad 260 obrazów sztalugowych na płótnie z kręgu malarstwa polskiego i europejskiego, obrazów pochodzących z bazylik, kościołów, kolekcji prywatnych i muzeów. Publikuje prace naukowe z zakresu konserwacji i restauracji dzieł sztuki.  Od 1971 roku wystawia prace malarskie w kraju i za granicą, zdobywając wyróżnienia i nagrody. Jest autorem 25 wystaw indywidualnych oraz 86 zbiorowych. Jej prace znajdują się w muzeach, ośrodkach kulturalnych oraz kolekcjach prywatnych.

Ilona Michalik

Adiunkt dydaktyczny na Wydziale Matematyki Stosowanej AGH. Prowadzi zajęcia z analizy matematycznej, równań różniczkowych oraz elementów algebry. Dzieci i młodzież stara się zainteresować matematyką, uczestnicząc w takich wydarzeniach jak Akademia AGH Junior, Festiwal Nauki, tworząc e-podręczniki oraz kursy przygotowawcze. Jej zainteresowania naukowe związane są z geometrią różniczkową, w szczególności z prostotą, quasi-prostotą oraz doskonałością grup homeomorfizmów i dyfeomorfizmów. Prywatnie lubi podróżować zarówno w świecie rzeczywistym, jak i tym książkowym.

Leszek Plaskota

Profesor nauk matematycz­nych, absolwent i pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Rozprawę doktorską obronił w 1989 r. Był stypendystą Fundacji Humboldta i Fundacji Fulbrighta. Jest autorem około 50 prac w dziedzinie złożoności obliczeniowej zadań ciągłych, w tym monografii "Noisy Information and Computational Complexity”, Cambridge University Press, 1996. 

Grzegorz Guzik

Doktor matematyki, adiunkt na Wydziale Matematyki Stosowanej AGH. Prowadzi zajęcia na kierunkach inżynierskich jak i dla studentów matematyki. Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół dynamiki iterowanych układów funkcyjnych i nieautonomicznych układów dynamicznych, badanej metodami topologicznymi i probabilistycznymi oraz wokół równań funkcyjnych i różnicowych związanych z układami dynamicznymi. Na uczelni i na macierzystym wydziale jest zaangażowany w liczne gremia, między innymi współuczestniczy w organizacji dorocznych koncertów z okazji Święta Nauk Ścisłych w AGH - Dni prof. Antoniego Hoborskiego. Poza matematyką uprawia różne dziedziny sztuki: jest muzykiem - jako gitarzysta współtworzy wraz z żoną Krakowską Szkołę Flamenco ,,Almoraima", grywa na gitarze barokowej i wykonuje dawną muzykę wokalną, jest także malarzem i fotografem.

Sylwetka przewodniczącego konkursu

Witold Majdak

Adiunkt badawczo-dydaktyczny na Wydziale Matematyki Stosowanej AGH. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół zagadnień z analizy funkcjonalnej, teorii operatorów liniowych w przestrzeniach Hilberta oraz analizy nieliniowej. Redaktor zarządzający czasopisma naukowego Opuscula Mathematica. Współorganizator lub członek komitetu organizacyjnego kilkunastu konferencji naukowych. Promotor ponad 80 prac dyplomowych z matematyki. Wiele razy doceniony za pracę dydaktyczną, w szczególności dwukrotnie wyróżniony w konkursie „Laur Dydaktyka AGH" w kategorii wykładowca. Związany z konkursem „Zobaczyć Matematykę” począwszy od jego VI edycji.

Stopka